Dergiye Gönderim

Dergiye gönderim hizmeti, size akademik çalışmalarınızda vakit kazandıracaktır. Dergilerin, makalelerin biçimlendirilmesi ve gönderimi konusunda karmaşık kuralları vardır. Bu hizmeti kullanarak dergi ile düzgün bir İngilizce ile iletişim kurmanızı sağlarız. Bunun için yazınızı biçimlendirir, kapak mektubu hazırlar, tüm yönergelere uyulduğundan emin olduktan sonra yazınızı dergiye göndeririz. Bir dergiye makale gönderiminde izlenmesi gereken adımlar vardır ve gönderim süreci dergiden dergiye farklılık gösterebilir. Bunlarla birlikte yazınız dergiye gönderime hazır olmadığı tecrübeli editörlerimizce tespit edildiğinde, size bu konuda bilgi verilecektir.

Bilindiği üzere bilimsel yazıların ana amacı dergilerde yayınlanma ihtimalini arttırmaktadır. Bundan dolayı, yazınızı dergiye göndermeden önce, derginin tüm koşullarına uyup uymadığını ve yazıda herhangi bir değişiklik gerekip gerekmediğini kontrol ediyoruz. Yazınız eğer gönderim için hazır değilse bunu size bildiriyor, yapılması gereken değişiklikleri de belirtiyoruz. Eğer bu değişiklikleri kendiniz yapamayacaksanız, sorununuzu hangi hizmetimizi kullanarak çözebileceğiniz konusunda size bilgi verebiliriz. Bu süreçte makalenizi göndermenize yardımcı olur; yayınlanma süreci boyunca yanınızda bulunuruz.

Tüm bu süreç aşağıdaki gibi işlemektedir:

 • Çevrimiçi gönderim için derginin internet sayfasında kullanıcı hesabı oluşturulur (Mail adresinize).
 • Dergiye makalenizin özgünlüğünü ve bilimsel niteliğini gösteren bir kapak mektubu hazırlanır.
 • Şekil ve tablolarla birlikte makalenizin son şekli siteye yüklenir.
 • Yüklenen makalenin pdf formu kontrol edilir.
 • Dergi editörü ile sizin adınıza iletişim kurulur.
 • Gönderim süreci hakkında tarafınıza ayrıntılı bilgi verilir.
 • Dergiye gönderim hizmetinde, size dergi sisteminden bir hesap açıyoruz. Dergiler genelde yazıların sahipleri tarafından gönderilmesini şart koştuğu için hesabı sizin bilgilerinizi (ör. ad, soyadı, eposta adresi vb.) kullanarak açıyoruz. Hesap açıldıktan sonra hesabınıza erişebilmemiz için gerekli bilgileri dergi size gönderebilir. Makalenizi dergiye göndermek amacıyla dergi submission kısmındaki hesabınızı kullanabilmemiz için kullanıcı adı ve şifre bilgilerini bize göndermeniz gerekmektedir.
 • Makalenizin tablo ve şekillerle birlikte son hali
 • Dergi adı ve internet adresi
 • Makalede yer alacak yazarların bilgileri (Yazar Bilgileri Formu ile gönderebilirsiniz.)
 • Gönderim raporu: Bu raporda kullanıcı bilgileri, şifre, gönderim zamanı yer alır.
 • Kapak mektubu: Derginin baş editörüne yazılmış size özel bir kapak mektubu hazırlanır.
 • Makaleniz: Biçimlendirme kontrolü yapıldıktan sonra onayınızı almak üzere yazınız size sunulur.

Referansların Endnote Programına Aktarılması

Bazı dergiler referansların Endnote programına göre düzenlenmesini şart koşmaktadır. Referanslar Endnote programı aracılığı ile makalenizin içine yerleştirilir. Makalenizi farklı bir dergiye göndermeniz gerektiğinde referansları otomatik olarak o derginin formatına göre düzenleyebilirsiniz.

Bunlar dışında editörle yapılacak yazışmaların çevirisi konusunda bizden yardım alabilirsiniz. Makalenin ilk kez dergiye gönderilmesi veya gelen eleştirilere cevap verilmesi için yazılan kapak yazılarının İngilizce’ye çevrilmesi konusunda da bizden destek talep edebilirsiniz.

paraphrasing